Michal Zajk - Andry Purk


Youth World Championship
R Rule O Swap Alter
A10 RIF d3 - 6
POL Michal Zajk Loss 20min
EST Andry Purk Win 28min
Published by Alexey Skuridin at 2008-08-09 07:27:57
R Black Result White
A1 EST Timo Ilu 0 : 1 POL Artur Tamiola
A1 RUS Nikolay Maximov 1 : 0 EST Mikk Oblikas
A1 RUS Yevgeni Myasoyedov 0.5 : 0.5 POL Pawel Tarasinski
A1 CZE Ondrej Nykl 0 : 1 CZE Jan Rejsek
A1 CZE Pavel Laube 0 : 1 HUN Attila Demjan
A1 POL Marcin Majczyk 1 : 0 JPN Tamada Yoichi
A1 CZE Jan Stradal 1 : 0 EST Rauni Lillemets
A1 EST Johann Lents 0.5 : 0.5 EST Andry Purk
A1 POL Michal Zajk 0 : 1 JPN Okabe Hiroshi
A1 RUS Sergey Romanov 0 : 1 EST Alvar Timmermann
A1 POL Wawrzyniec Andrzejewski 0 : 1 EST Aivo Oll
A2 CZE Jan Rejsek 0 : 1 RUS Yevgeni Myasoyedov
A2 POL Wawrzyniec Andrzejewski 1 : 0 EST Mikk Oblikas
A2 EST Timo Ilu 1 : 0 POL Michal Zajk
A2 HUN Attila Demjan 1 : 0 EST Alvar Timmermann
A2 POL Artur Tamiola 0 : 1 JPN Okabe Hiroshi
A2 POL Marcin Majczyk 0 : 1 CZE Jan Stradal
A2 EST Aivo Oll 1 : 0 RUS Nikolay Maximov
A2 RUS Sergey Romanov 0 : 1 CZE Pavel Laube
A2 POL Pawel Tarasinski 0 : 1 EST Andry Purk
A2 EST Rauni Lillemets 0 : 1 JPN Tamada Yoichi
A2 CZE Ondrej Nykl 0 : 1 EST Johann Lents
A3 EST Aivo Oll 0.5 : 0.5 JPN Okabe Hiroshi
A3 CZE Pavel Laube 1 : 0 RUS Nikolay Maximov
A3 CZE Jan Stradal 0 : 1 HUN Attila Demjan
A3 RUS Sergey Romanov 0 : 1 EST Mikk Oblikas
A3 POL Michal Zajk 1 : 0 POL Pawel Tarasinski
A3 EST Andry Purk 1 : 0 EST Alvar Timmermann
A3 RUS Yevgeni Myasoyedov 0 : 1 EST Johann Lents
A3 POL Marcin Majczyk 0 : 1 EST Timo Ilu
A3 POL Wawrzyniec Andrzejewski 1 : 0 CZE Jan Rejsek
A3 JPN Tamada Yoichi 1 : 0 POL Artur Tamiola
A3 CZE Ondrej Nykl 1 : 0 EST Rauni Lillemets
A4 EST Aivo Oll 1 : 0 CZE Jan Stradal
A4 EST Andry Purk 0 : 1 HUN Attila Demjan
A4 POL Pawel Tarasinski 0 : 1 RUS Nikolay Maximov
A4 POL Wawrzyniec Andrzejewski 0.5 : 0.5 CZE Pavel Laube
A4 RUS Yevgeni Myasoyedov 0.5 : 0.5 POL Artur Tamiola
A4 EST Johann Lents 0 : 1 JPN Okabe Hiroshi
A4 EST Mikk Oblikas 0.5 : 0.5 POL Marcin Majczyk
A4 EST Alvar Timmermann 0 : 1 CZE Ondrej Nykl
A4 EST Timo Ilu 1 : 0 JPN Tamada Yoichi
A4 RUS Sergey Romanov 0 : 1 EST Rauni Lillemets
A4 CZE Jan Rejsek 0 : 1 POL Michal Zajk
A5 CZE Jan Stradal 0 : 1 JPN Tamada Yoichi
A5 EST Timo Ilu 0 : 1 EST Aivo Oll
A5 POL Artur Tamiola 1 : 0 EST Mikk Oblikas
A5 RUS Nikolay Maximov 1 : 0 RUS Yevgeni Myasoyedov
A5 CZE Ondrej Nykl 0 : 1 POL Michal Zajk
A5 POL Marcin Majczyk 1 : 0 EST Rauni Lillemets
A5 POL Wawrzyniec Andrzejewski 1 : 0 EST Johann Lents
A5 RUS Sergey Romanov 0 : 1 POL Pawel Tarasinski
A5 CZE Jan Rejsek 0.5 : 0.5 EST Alvar Timmermann
A5 HUN Attila Demjan 1 : 0 JPN Okabe Hiroshi
A5 CZE Pavel Laube 0 : 1 EST Andry Purk
A6 EST Andry Purk 0.5 : 0.5 JPN Okabe Hiroshi
A6 POL Michal Zajk 1 : 0 POL Wawrzyniec Andrzejewski
A6 POL Pawel Tarasinski 1 : 0 EST Rauni Lillemets
A6 CZE Jan Stradal 0.5 : 0.5 RUS Yevgeni Myasoyedov
A6 POL Marcin Majczyk 0 : 1 POL Artur Tamiola
A6 EST Johann Lents 1 : 0 JPN Tamada Yoichi
A6 CZE Jan Rejsek 1 : 0 RUS Sergey Romanov
A6 RUS Nikolay Maximov 0 : 1 EST Timo Ilu
A6 EST Mikk Oblikas 0 : 1 EST Alvar Timmermann
A6 CZE Pavel Laube 1 : 0 CZE Ondrej Nykl
A6 HUN Attila Demjan 0 : 1 EST Aivo Oll
A7 POL Michal Zajk 0.5 : 0.5 HUN Attila Demjan
A7 POL Wawrzyniec Andrzejewski 0 : 1 POL Artur Tamiola
A7 RUS Yevgeni Myasoyedov 1 : 0 POL Marcin Majczyk
A7 POL Pawel Tarasinski 0 : 1 CZE Jan Rejsek
A7 EST Andry Purk 0 : 1 EST Aivo Oll
A7 RUS Nikolay Maximov 0 : 1 JPN Tamada Yoichi
A7 JPN Okabe Hiroshi 0.5 : 0.5 EST Timo Ilu
A7 EST Rauni Lillemets 0 : 1 EST Mikk Oblikas
A7 EST Johann Lents 0 : 1 CZE Pavel Laube
A7 RUS Sergey Romanov 0 : 1 CZE Ondrej Nykl
A7 CZE Jan Stradal 1 : 0 EST Alvar Timmermann
A8 POL Michal Zajk 1 : 0 POL Artur Tamiola
A8 CZE Jan Stradal 0 : 1 EST Andry Purk
A8 EST Rauni Lillemets 0 : 1 EST Alvar Timmermann
A8 RUS Nikolay Maximov 0 : 1 CZE Ondrej Nykl
A8 RUS Sergey Romanov 0 : 1 POL Marcin Majczyk
A8 POL Pawel Tarasinski 1 : 0 EST Mikk Oblikas
A8 POL Wawrzyniec Andrzejewski 0 : 1 RUS Yevgeni Myasoyedov
A8 HUN Attila Demjan 0.5 : 0.5 EST Timo Ilu
A8 EST Johann Lents 1 : 0 CZE Jan Rejsek
A8 JPN Tamada Yoichi 0 : 1 JPN Okabe Hiroshi
A9 RUS Yevgeni Myasoyedov 0 : 1 JPN Okabe Hiroshi
A9 EST Alvar Timmermann 0 : 1 RUS Nikolay Maximov
A9 EST Andry Purk 1 : 0 EST Timo Ilu
A9 POL Michal Zajk 0.5 : 0.5 EST Aivo Oll
A9 EST Mikk Oblikas 1 : 0 CZE Jan Rejsek
A9 EST Johann Lents 0 : 1 HUN Attila Demjan
A9 RUS Sergey Romanov 0 : 1 CZE Jan Stradal
A9 POL Pawel Tarasinski 0 : 1 POL Marcin Majczyk
A9 JPN Tamada Yoichi 0 : 1 CZE Ondrej Nykl
A9 POL Wawrzyniec Andrzejewski 1 : 0 EST Rauni Lillemets
A9 CZE Pavel Laube 1 : 0 POL Artur Tamiola
A10 JPN Tamada Yoichi 1 : 0 EST Mikk Oblikas
A10 POL Wawrzyniec Andrzejewski 0 : 1 POL Marcin Majczyk
A10 POL Pawel Tarasinski 0 : 1 EST Alvar Timmermann
A10 CZE Jan Rejsek 1 : 0 EST Rauni Lillemets
A10 CZE Pavel Laube 0 : 1 JPN Okabe Hiroshi
A10 RUS Sergey Romanov 0 : 1 RUS Nikolay Maximov
A10 RUS Yevgeni Myasoyedov 0 : 1 EST Aivo Oll
A10 POL Michal Zajk 0 : 1 EST Andry Purk
A10 HUN Attila Demjan 1 : 0 CZE Ondrej Nykl
A10 POL Artur Tamiola 1 : 0 EST Johann Lents
A10 CZE Jan Stradal 0 : 1 EST Timo Ilu
A11 RUS Sergey Romanov 0 : 1 JPN Tamada Yoichi
A11 POL Pawel Tarasinski 0 : 1 CZE Ondrej Nykl
A11 POL Michal Zajk 0 : 1 POL Marcin Majczyk
A11 CZE Jan Stradal 0 : 1 CZE Jan Rejsek
A11 EST Rauni Lillemets 0 : 1 RUS Nikolay Maximov
A11 EST Timo Ilu 0.5 : 0.5 CZE Pavel Laube
A11 JPN Okabe Hiroshi 1 : 0 POL Wawrzyniec Andrzejewski
A11 RUS Yevgeni Myasoyedov 0 : 1 EST Alvar Timmermann
A11 EST Mikk Oblikas 0.5 : 0.5 EST Andry Purk
A11 EST Johann Lents 0 : 1 EST Aivo Oll
A11 HUN Attila Demjan 1 : 0 POL Artur Tamiola
B1 RUS Ruslan Prokopyev 0 : 1 RUS Maxim Merkulov
B1 EST Rasmus Kodasma 0 : 1 JPN Nakayama Tomoharu
B1 RUS Artyom Merkulov 1 : 0 TPE Chen Jonathan
B1 RUS Roman Kryuchok 1 : 0 EST Tauri Purk
B1 RUS Nikita Gorokhov 0 : 1 RUS Ruslan Savrasov
B1 EST Ain Salula 0 : 1 RUS Alexander Kadulin
B2 JPN Nakayama Tomoharu 0.5 : 0.5 RUS Artyom Merkulov
B2 RUS Roman Kryuchok 0 : 1 EST Paul Väljataga
B2 RUS Maxim Merkulov 1 : 0 RUS Dmitry Gorokhov
B2 RUS Ruslan Savrasov 0 : 1 RUS Pavel Sobolev
B2 RUS Alexander Kadulin 1 : 0 EST Rasmus Kodasma
B2 RUS Ruslan Prokopyev 1 : 0 EST Claus Lemmik
B2 EST Taavi Audo 0 : 1 EST Ain Salula
B2 EST Tauri Purk 1 : 0 TPE Chen Jonathan
B2 RUS Nikita Gorokhov 1 : 0 EST Igor Tammiste
B3 EST Ain Salula 1 : 0 JPN Nakayama Tomoharu
B3 TPE Chen Jonathan 0.5 : 0.5 EST Rasmus Kodasma
B3 RUS Pavel Sobolev 0 : 1 RUS Alexander Kadulin
B3 RUS Nikita Gorokhov 0.5 : 0.5 RUS Dmitry Gorokhov
B3 RUS Roman Kryuchok 0 : 1 RUS Ruslan Prokopyev
B3 EST Tauri Purk 1 : 0 EST Claus Lemmik
B3 RUS Artyom Merkulov 1 : 0 RUS Ruslan Savrasov
B3 EST Paul Väljataga 1 : 0 RUS Maxim Merkulov
B4 RUS Alexander Kadulin 0.5 : 0.5 EST Paul Väljataga
B4 RUS Dmitry Gorokhov 0.5 : 0.5 JPN Nakayama Tomoharu
B4 RUS Pavel Sobolev 0.5 : 0.5 EST Ain Salula
B4 RUS Roman Kryuchok 0.5 : 0.5 RUS Nikita Gorokhov
B4 RUS Artyom Merkulov 1 : 0 RUS Maxim Merkulov
B4 EST Tauri Purk 1 : 0 RUS Ruslan Prokopyev
B5 EST Tauri Purk 0 : 1 EST Paul Väljataga
B5 RUS Alexander Kadulin 1 : 0 RUS Artyom Merkulov
B5 RUS Ruslan Prokopyev 0 : 1 JPN Nakayama Tomoharu
B5 RUS Roman Kryuchok 1 : 0 EST Rasmus Kodasma
B5 RUS Dmitry Gorokhov 1 : 0 RUS Pavel Sobolev
B5 EST Ain Salula 1 : 0 RUS Ruslan Savrasov
B5 RUS Maxim Merkulov 1 : 0 RUS Nikita Gorokhov
B6 RUS Pavel Sobolev 1 : 0 TPE Chen Jonathan
B6 EST Paul Väljataga 1 : 0 EST Ain Salula
B6 EST Tauri Purk 0 : 1 RUS Maxim Merkulov
B6 RUS Nikita Gorokhov 1 : 0 RUS Ruslan Prokopyev
B6 RUS Alexander Kadulin 1 : 0 JPN Nakayama Tomoharu
B6 RUS Artyom Merkulov 1 : 0 RUS Dmitry Gorokhov
B6 RUS Ruslan Savrasov 0 : 1 RUS Roman Kryuchok
B7 RUS Pavel Sobolev 1 : 0 RUS Nikita Gorokhov
B7 RUS Maxim Merkulov 0 : 1 RUS Alexander Kadulin
B7 RUS Roman Kryuchok 1 : 0 EST Ain Salula
B7 JPN Nakayama Tomoharu 1 : 0 TPE Chen Jonathan
B7 RUS Artyom Merkulov 1 : 0 EST Paul Väljataga
B7 RUS Dmitry Gorokhov 1 : 0 EST Tauri Purk
B8 RUS Ruslan Savrasov 1 : 0 TPE Chen Jonathan
B8 RUS Maxim Merkulov 1 : 0 JPN Nakayama Tomoharu
B8 EST Ain Salula 1 : 0 EST Rasmus Kodasma
B8 RUS Ruslan Prokopyev 1 : 0 EST Igor Tammiste
B8 EST Paul Väljataga 1 : 0 RUS Pavel Sobolev
B8 EST Taavi Audo 0 : 1 EST Tauri Purk
B8 RUS Artyom Merkulov 1 : 0 RUS Roman Kryuchok
B8 RUS Alexander Kadulin 1 : 0 RUS Dmitry Gorokhov
B9 RUS Roman Kryuchok 0 : 1 RUS Alexander Kadulin
B9 EST Rasmus Kodasma 0 : 1 EST Paul Väljataga
B9 JPN Nakayama Tomoharu 1 : 0 RUS Nikita Gorokhov
B9 RUS Maxim Merkulov 1 : 0 RUS Pavel Sobolev
B9 EST Igor Tammiste 0 : 1 EST Tauri Purk
B9 RUS Artyom Merkulov 0 : 1 EST Ain Salula
B9 RUS Ruslan Prokopyev 1 : 0 TPE Chen Jonathan
C7 ARM Vahe Poghosyan 0 : 1 EST Martin Hõbemägi
C8 RUS Alexander Shlyundikov 1 : 0 EST Kristjan Kängsepp
C9 EST Markus Süüden 0 : 1 EST Kazimir Joala
C10 RUS Alexey Vostryakov 0 : 1 RUS Alexander Shlyundikov
C11 EST Kazimir Joala 0 : 1 EST Rainer Kelk
C11 EST Erko Olumets 0 : 1 RUS Maxim Kaspirovich
C11 EST Reiko-Gregor Ruuda 1 : 0 EST Artur Tammiste
C11 ARM Vahe Poghosyan 1 : 0 EST Reiko-Gregor Ruuda
D1 RUS Yulia Savrasova 1 : 0 EST Karin Klooster
D1 EST Madli Mirme 0 : 1 SWE Linnea Widman
D2 EST Karin Klooster 0 : 1 EST Madli Mirme
D2 RUS Yulia Savrasova 1 : 0 RUS Tatjana Lebedeva
D3 SWE Linnea Widman 0 : 1 EST Karin Klooster
D3 EST Madli Mirme 0 : 1 RUS Tatjana Lebedeva
D4 EST Madli Mirme 0 : 1 RUS Yulia Savrasova
D4 SWE Linnea Widman 1 : 0 RUS Tatjana Lebedeva
D5 RUS Yulia Savrasova 1 : 0 SWE Linnea Widman
D5 EST Karin Klooster 0 : 1 RUS Tatjana Lebedeva
D6 RUS Yulia Savrasova 1 : 0 EST Karin Klooster
D6 SWE Linnea Widman 1 : 0 EST Madli Mirme
D7 RUS Yulia Savrasova 1 : 0 RUS Tatjana Lebedeva
D8 EST Madli Mirme 0 : 1 RUS Tatjana Lebedeva
D8 EST Karin Klooster 0 : 1 SWE Linnea Widman
D9 RUS Yulia Savrasova 1 : 0 EST Madli Mirme
D9 SWE Linnea Widman 0 : 1 RUS Tatjana Lebedeva
D10 RUS Tatjana Lebedeva 1 : 0 EST Karin Klooster
D10 RUS Yulia Savrasova 1 : 0 SWE Linnea Widman
E1 USA Raina Huang 0 : 1 RUS Olga Kurdina
E1 RUS Maria Pestereva 1 : 0 RUS Nadezhda Belkina
E1 RUS Anastasja Oborina 0 : 1 RUS Anastasja Molotova
E1 RUS Tatyana Krayeva 1 : 0 RUS Yulia Litvinova
E2 USA Raina Huang 0.5 : 0.5 RUS Maria Pestereva
E2 RUS Tatyana Krayeva 1 : 0 RUS Nadezhda Belkina
E2 RUS Anastasja Molotova 0 : 1 RUS Yulia Litvinova
E2 RUS Anastasja Oborina 1 : 0 RUS Olga Kurdina
E3 RUS Maria Pestereva 1 : 0 RUS Anastasja Oborina
E3 RUS Yulia Litvinova 1 : 0 RUS Nadezhda Belkina
E3 RUS Tatyana Krayeva 1 : 0 USA Raina Huang
E3 RUS Olga Kurdina 0 : 1 RUS Anastasja Molotova
E4 RUS Olga Kurdina 0 : 1 RUS Yulia Litvinova
E4 RUS Maria Pestereva 1 : 0 RUS Anastasja Molotova
E4 USA Raina Huang 0 : 1 RUS Nadezhda Belkina
E4 RUS Tatyana Krayeva 0 : 1 RUS Anastasja Oborina
E5 RUS Maria Pestereva 1 : 0 RUS Olga Kurdina
E5 RUS Tatyana Krayeva 1 : 0 RUS Anastasja Molotova
E5 RUS Nadezhda Belkina 0 : 1 RUS Anastasja Oborina
E5 RUS Yulia Litvinova 0 : 1 USA Raina Huang
E6 RUS Nadezhda Belkina 1 : 0 RUS Anastasja Molotova
E6 RUS Olga Kurdina 0 : 1 RUS Tatyana Krayeva
E6 RUS Maria Pestereva 1 : 0 RUS Alina Litvinova
E6 USA Raina Huang 0 : 1 RUS Anastasja Oborina
E7 RUS Yulia Litvinova 0 : 1 RUS Anastasja Oborina
E7 RUS Maria Pestereva 0 : 1 RUS Tatyana Krayeva
E7 USA Raina Huang 0 : 1 RUS Anastasja Molotova
E7 RUS Nadezhda Belkina 1 : 0 RUS Olga Kurdina
E8 RUS Olga Kurdina 1 : 0 RUS Nadezhda Belkina
E8 RUS Anastasja Oborina 0 : 1 RUS Tatyana Krayeva
E8 RUS Maria Pestereva 1 : 0 RUS Anastasja Molotova
E8 RUS Yulia Litvinova 1 : 0 USA Raina Huang
E9 RUS Maria Pestereva 0.5 : 0.5 RUS Anastasja Oborina
E9 USA Raina Huang 0 : 1 RUS Nadezhda Belkina
E9 RUS Tatyana Krayeva 1 : 0 RUS Anastasja Molotova
E9 RUS Yulia Litvinova 1 : 0 RUS Olga Kurdina
E10 RUS Nadezhda Belkina 0 : 1 RUS Yulia Litvinova
E10 RUS Olga Kurdina 0 : 1 USA Raina Huang
E10 RUS Maria Pestereva 0 : 1 RUS Tatyana Krayeva
E10 RUS Anastasja Molotova 0 : 1 RUS Anastasja Oborina
F8 EST Liisbet Vaher 0 : 1 EST Gerli Krjukov
F8 RUS Aleksandra Sumarokova 1 : 0 EST Hedvig Andrejev
F8 EST Marie Tulik 1 : 0 EST Madli Mõtlik
F9 RUS Alina Litvinova 0 : 1 RUS Aleksandra Sumarokova
F9 RUS Galina Buyanova 1 : 0 EST Pille Jõgi
F9 EST Tuuli Põhjakas 1 : 0 EST Liisbet Vaher
F10 RUS Aleksandra Sumarokova 1 : 0 EST Chrislyn Treialt
F10 RUS Alina Litvinova 1 : 0 EST Madli Mõtlik

Return to the tournament

Return to Games