World Championship QT


Place: Suzdal, Russian Renju Association

Rule: Yamaguchi Rated: Yes

Date: 2015-08-03 - 2015-08-05

See Games (84)

Players:

ARM Armenia: David Mossinyan
CHN China: Wang Qingqing
TPE Chinese Taipei: Huang Yen-Hua, Lin Huang-Yu, Lin Liu-Min
EST Estonia: Martin Hõbemägi, Villem Mesila, Georg-Romet Topkin
JPN Japan: Ishitani Shin-ichi, Kamiya Shunsuke, Koyama Jun, Mano Yoshihisa, Nakayama Tomoharu, Tachi Masaya
MAC Macao, China: Sun In, Tang Kai Lam
RUS Russian Renju Association: Viktor Balabhai, Dmitry Epifanov, Oleg Fedorkin, Maxim Karasyov, Nikolay Poltaratsky
SWE Sweden: Emma Jellve, Peter Jonsson
UZB Uzbekistan: Andrey Khramov

Information:

Time-table

02.08 Sun – Arrival of QT participants and casting of lots
03.08 Mon – 1-2 rounds of QT
04.08 Tue – 3-5 rounds of QT
05.08 Wed – 6-7 rounds of QT
06.08 Thu – Arrival of AT, WT and BT participants, Opening Ceremony
07.08 Fri – 1-2 rounds of AT, WT and BT
08.08 Sat – 3-4 rounds of AT, WT and BT
09.08 Sun – 5-6 rounds of AT, WT and BT
10.08 Mon – RIF General Assembly, Suzdal sightseeing
11.08 Tue – 7-8 rounds of AT, WT and BT
12.08 Wed – 9-10 rounds of AT, 9 round of WT and BT
13.08 Thu – 11 round of AT, Closing Ceremony

PlParticipantCountryCity1234567PtsBuchBerg
1Huang-Yu LinChinese TaipeiTaipei101416120513½9133.0025.00
2Kai Lam TangMacaoMacao14191111113½4½6½30.5023.25
3Oleg FedorkinRussiaMoscow12111½81512½1½4½532.0022.25
4Martin HõbemägiEstoniaTallinn21110161191612½3½528.0017.25
5Shunsuke KamiyaJapanTokyo161201713010151111526.5016.00
6Dmitry EpifanovRussiaMoscow1711811020140712½28.5015.25
7Jun KoyamaJapanTokyo22181509½1116014126.0014.50
8Tomoharu NakayamaJapanTamamura1517030171100191181425.0011.50
9Qingqing WangChinaChengdu241201517½19½14110425.0010.50
10Nikolay PoltaratskiyRussiaSolnechnogorsk1021119023181110151422.5011.00
11Yen-Hua HuangChinese TaipeiTaipei1913½20141701015029.5012.00
12Viktor BalabhaiRussiaSaint Petersburg3019022116114021½17120.509.00
13Maxim KarasyovRussiaNizhny Novgorod18017021½22116024119116.506.50
14Liu-Min LinChinese TaipeiKaohsiung202411811101219070325.007.50
15Villem MesilaEstoniaTallinn802219018120+50100324.007.00
16Yoshihisa ManoJapanToyota5023140120131170241323.006.50
17Peter JonssonSwedenHuskvarna6013120080211161120322.508.50
18In SunMacaoGuangdong1316014015023120180322.007.50
19Masaya TachiJapanKanazawa110121101409½8013027.509.50
20Shinichi IshitaniJapanFuji231501716015-180220222.505.00
21Emma JellveSwedenNorrkoping4010013½24117012½230222.004.50
22Georg-Romet TopkinEstoniaTallinn70150120130240231201219.504.00
23

Return to Tournaments