RESULTS OF THE RENJU WORLD CHAMPIONSHIP VIA CORRESPONDENCE – 2019

Published by Aivo Oll on 2020-03-15


RESULTS OF THE RENJU WORLD CHAMPIONSHIP VIA CORRESPONDENCE – 2019
Results of the renju world championship via correspondence – 2019
Congratulations to the new World Champion – Wang Qichao from China!
I would also like to congratulate Vladimir Sushkov for the second place!
Here are the results of the competition:
Group cwc2019_00, High League
====================================================================
Name Country Nickname
1. Wang Qichao China heihei
2. Sushkov Vladimir Russia vpsushkov
3. Oll Aivo Estonia aivo
4. Lee Jinsu Korea sherlockno1
5. Nikonov Konstantin Russia vanalaud

6. Wu Xiaoning China yizimiao
7. Filinov Vladimir Russia renjubase
8. Laibinis Linas Lithuania lince001
9. Anderrson Tord Sweden tord
10. Golosov Victor Russia gvu
Top 5 will keep their place in HL.
--------------------------------------------------------------------
Group cwc2019_10, First League
Name Country Nickname
==============================================================
1. Tao Tao China chugaev
2. Qiu Weifu China xiaosa

3. Saarenpää Samuli Finland samsite
4. Bobkov Eugeny Russia bobkove
5. Yamamoto Mitsuo Japan Yamamoto
6. Yang Seongmo Korea mathwjdtjr00
7. Roman Umantsiv Ukraine rum
8. Chentsov Alexander Russia chentz

9. Uspenskiy Valentin Ukraine uspenskiy
DQ Magdeev Igor Russia giocatore
Top 2 will get a place in HL. Places 3 to 8 will retain their right to play in FL.
--------------------------------------------------------------------
Group cwc2019_11, First League
==============================================================
1. Yi Xiong China rnaase
2. Makarov Pavel Russia urss

3. Danilin Ivan Russia ivan.danilin
4. Fedorkin Oleg Russia ofedorkin
5. Kang Hong Chul Korea findfind
6. Volkov Sergey Russia almond
7. Kozlov Igor Russia gosha
8. Saik Aleksey Ukraine saik

DQ Lavrik-Karmazin Maksim Russia lavrik_karmazin
DQ Kvitka Nikolay Ukraine nikolay.kvitka
--------------------------------------------------------------------
Group cwc2019_20, Second League
Name Country Nickname
==============================================================
1. Yao Yujie China byron
2. Sun Jinxue China dylan

3. Ni Zhongxing China tudou
4. Fontan Miroslav Czech Republic hexik
5. Wang Liangliang China dylan
6. Song Yu China raindrop
7. Chou Huang Yu Chien Chinese Taipei steven17037
8. Qian Yunbing China hanli
9. Luo Yan China yaner
10. Smirnov Evgeny Russia russia
11. Lee Jaemin Korea justmusic
12. Savik Agnes Estonia aki
13. Ryumkin Konstantin Israel rumkot
--------------------------------------------------------------------
I am sorry for the delay in publishing the results. The registration for this year´s tournament will start soon. The ratings will be calculated and published on the world rating page before the new tournament starts.
Best regards,
Aivo Oll
Chief Referee of Correspondence World Championship


Return to News