Tournaments

Youth World Championship  |  Photos (41)  |  Games (259)
Estonia, Haapsalu, August 2008 (08-03 - 08-10), RIF rule

A,B,D,E gr. - time control 80 min per player+ 30 sec per move, C and F - 60 min + 30 sec

Results

A-GROUP
PlParticipantCountry1234567891011PtsCoef
1Oll, AivoEstonia17 111 13 ½18 15 12 14 18 17 ½16 115 11067,5
2Demjan, AttilaHungary8 113 118 14 13 11 07 ½5 ½15 19 112 1970,5
3Okabe, HiroshiJapan7 112 11 ½15 12 04 ½5 ½10 116 18 117 18,570
4Purk, AndryEstonia15 ½20 113 12 08 13 ½1 018 15 17 119 ½7,568
5Ilu, TimoEstonia12 07 16 110 11 011 13 ½2 ½4 018 18 ½6,575,5
6Majzcyk, MarcinPoland10 118 05 019 ½21 112 016 022 120 117 17 16,546
7Zajk, MichalPoland3 05 020 114 19 117 12 ½12 11 ½4 06 0673
8Laube, PavelCzech Republic2 022 111 117 ½4 09 115 11 012 13 05 ½668
9Nykl, OndrejCzech Republic14 015 021 113 17 08 022 111 110 12 020 1653
10Tamada, YoichiJapan6 021 112 15 018 115 011 13 09 019 122 1653
11Maximov, NikolayRussia19 11 08 020 116 15 010 09 013 122 121 1653
12Tamiola, ArturPoland5 13 010 016 ½19 16 117 17 08 015 12 05,566
13Timmermann, AlvarEstonia22 12 04 09 014 ½19 118 021 111 020 116 15,551,5
14Rejsek, JanCzech Republic9 116 017 07 013 ½22 120 115 019 021 118 15,544
15Lents, JohannEstonia4 ½9 116 13 017 010 18 014 12 012 01 04,573
16Myasoedov, EvgenyRussia20 ½14 115 012 ½11 018 ½6 117 13 01 013 04,564,5
17Andrzejewski WawrzyniecPoland1 019 114 18 ½15 17 012 016 021 16 03 04,562
18Stradal, JanCzech Republic21 16 12 01 010 016 ½13 14 022 15 014 04,562
19Oblikas, MikkEstonia11 017 022 16 ½12 013 021 120 014 110 04 ½451,5
20Tarasinski, PawelPoland16 ½4 07 011 022 121 114 019 16 013 09 03,552,5
21Lillemets, RauniEstonia18 010 09 022 16 020 019 013 017 014 011 0152
22Romanov, SergeyRussia13 08 019 021 020 014 09 06 018 011 010 0054,5


B-GROUP
PlParticipantCountry123456789PtsCoef
1Alexandr KadulinRussia5 114 112 12 ½3 16 14 17 111 18.548.0
2Paul VäljatagaEstonia16 111 14 11 ½8 15 13 012 114 17.545.0
3Artyom MerkulovRussia15 16 ½9 14 11 07 12 111 15 06.549.5
4Maxim MerkulovRussia10 17 12 03 013 18 11 06 112 1651.0
5Ain SalulaEstonia1 018 16 112 ½9 12 011 014 13 15.546.0
6Tomoharu NakayamaJapan14 13 ½5 07 ½10 11 015 14 013 1546.5
7Dimitry GorohovRussia18 14 013 ½6 ½12 13 08 11 017 1541.5
8Tauri PurkEstonia11 015 117 110 12 04 07 018 116 1533.5
9Ruslan SavrasovRussia13 112 03 016 15 011 017 115 118 1530.5
10Ruslan ProkopyevRussia4 017 111 18 06 013 018 116 115 1530.0
11Roman KruchokRussia8 12 010 013 ½14 19 15 13 01 04.550.5
12Pavel SobolevRussia17 19 11 05 ½7 015 113 12 04 04.545.0
13Nikita GorohovRussia9 016 17 ½11 ½4 010 112 017 16 0437.0
14Rasmus KodasmaEstonia6 01 015 ½17 111 018 116 15 02 03.536.5
15Jonathan ChenTaipei3 08 014 ½18 116 112 06 09 010 02.536.5
16Igor TammisteEstonia2 013 018 19 015 017 014 010 08 0134.5
17Claus LemmikEstonia12 010 08 014 018 016 19 013 07 0134.0
18Taavi AudoEstonia7 05 016 015 017 114 010 08 09 0133.5


C-GROUP
PlParticipantCountry123456789101112PtsCoef
1Hobemagi, MartinEstonia 111111111111155
2Poghosyan, VaheArmenia0 11111111111045
3Kelk, RainerEstonia00 111111111936
4Shlyundikov, AlexanderRussia000 11111111828
5Vostryakov, AlexeyRussia0000 1111111721
6Kaspirovich, MaximRussia00000 110101412
7Suuden, MarkusEstonia000000 11011410
8Olumets, ErkoEstonia0000000 111149
9Ruuda, Reiko-GregorEstonia00000100 11149
10Joala, KazimirEstonia000000100 1136
11Kangsepp, KristjanEstonia0000010000 014
12Tammiste, ArturEstonia00000000001 11


D-GROUP
PlParticipantCountry12345PtsCoef
1Savrasova, YuliaRussia 1 11 11 11 1824
2Lebedeva, TatyanaRussia0 0 0 11 11 1510
3Widman, LinneaSweden0 01 0 1 10 1410
4Mirme, MadliEstonia0 00 00 0 1 122
5Klooster, KarinEstonia0 00 01 00 0 14


E-GROUP
PlParticipantCountry12345678PtsCoef
1Krayeva, TatyanaRussia 1011111617
2Pestreva, MariaRussia0 1111½15,515,75
3Oborina, AnastasjaRussia10 01111514,5
4Molotova, AnastasjaRussia001 001137,5
5Litvinova, YuliaRussia0001 10137
6Belkina, NadezhdaRussia00010 1135,5
7Huang, RainaUSA0½0010 01,55,75
8Kurdina, OlgaRussia0000001 11,5


First, a Round Robin was played between everyone. Then the first four and last four players were split into two groups, which both played another Round Robin.

Group 1 results:
PlParticipantCountry1234PtsCoef
1Krayeva, TatyanaRussia 11133
2Oborina, AnastasjaRussia0 ½11,50,75
3Pestreva, MariaRussia0½ 11,50,75
4Molotova, AnastasjaRussia000 0.


Group 2 results:
PlParticipantCountry1234PtsCoef
1Litvinova, YuliaRussia 11133
2Kurdina, OlgaRussia0 1011
3Belkina, NadezhdaRussia00 111
4Huang, RainaUSA010 11


From the first, 8-player Round Robin, for top 4 (group 1) players' final results, points from games between top 4 players were included and for the last 4 (group 2) players' final results, points from games between last 4 player were included.

The final standings:

1.Krayeva, Tatyana   5.0p
2.Pestreva, Maria     3,5p
3.Oborina, Anastasja 2,5p
4.Molotova, Anastasja  1p
-------------------------
5.Litvinova, Yulia     5p
6.Belkina, Nadezhda  3p
7.Huang, Raina        2p(7)
8.Kurdina, Olga        2p(5)

F-GROUP
PlParticipantCountry1234567891011PtsCoef
1Sumarokova, AlexandraRussia 11111111111045
2Litvinova, AlinaRussia0 111111111936
3Buyanova, GalinaRussia00 11101111726
4Krukjov, GerliEstonia000 1111111722
5Tulik, MarieEstonia0000 111111616
6Andrejev, HedvigEstonia00000 11111511
7Mõtlik, MadliEstonia001000 1001310
8Põhjakas, TuuliEstonia0000000 11135
9Vaher, LiisbetEstonia00000010 1135
10Jõgi, PilleEstonia000000100 123
11Treialt, ChrislynEstonia0000000000 0.