Tournaments

Youth European Championship  |  Articles (1)
Estonia, Karepa, August 1997 (08-08 - 08-13), RIF rule

Group A (boys 15-18 years old):

PlParticipantCountry123456789PtsCoef
1Alexander KlimashinRussia 111116.
2Sergey OlyuninRussia0 10111116.
3Pavel SesRussia0 011115.
4Lauri NaberEstonia11 00101417.75
5Martin CarlssonSweden001 1011414.75
6Sergey VostryakovRussia00010 1114.
7Sergey RusinRussia00010 102.
8Kristian GustafssonSweden0001000 1.
9Aller UjaEstonia00000010 .

    
Group B (boys under 15):
    
PlParticipantCountry1234567891011PtsCoef
1Konstantin ChinginRussia 111111119.
2Timur ZaripovRussia 011111118.
3Evgeniy SevryukovRussia01 01111117.
4Roman ZaripovRussia01 00111116.
5Maxim KozlovRussia0001 0111116.
6Johann LentsEstonia0011 010115.
7Sergey LosyakovRussia00001 01114.
8Alexey MishaginRussia0000001 012.
9Nils NitovEstonia00000101 0028
10Tunnet TaimlaEstonia00000001 24
11ViitalEstonia000000001 1.

    
Group C (girls under 19):

Preliminaries:

Group C1:
    
PlParticipantCountry1234567PtsCoef
1Yelena LebedevaRussia 1111116.
2Anastassia LeshukovaRussia0 111115.
3Anastassia SokolovaRussia00 10113.
4Alyona MikhailovaRussia000 11024
5Nadezhda TimokhinaRussia0010 0124
6Alyona MelnikovaRussia00001 123
7Maris TuvikeneEstonia000100 1.

    
Group C2:
    
PlParticipantCountry1234567PtsCoef
1Anna GrossRussia 1111116.
2RaukEstonia0 110138
3Diana TarasovaRussia00 11136
4Yulia ErenbergRussia0 01135
5Yelena SkalozubovaRussia0001 1135
6Oxana SorokinaRussia01000 12.
7NosovskayaRussia000000 0.


Finals:

places 1-8:

PlParticipantCountry12345678PtsCoef
1Yelena LebedevaRussia 11111117.
2Anna GrossRussia0 111115.
3Anastassia LeshukovaRussia0 01114.
4Diana TarasovaRussia001 1013.
5Yulia ErenbergRussia00 13.
6Anastassia SokolovaRussia00000 112.
7RaukEstonia00010 015
8Alyona MikhailovaRussia000001 13


places 9-14:

PlParticipantCountry123456Pts
1Alyona MelnikovaRussia 111115
2Nadezhda TimokhinaRussia0 1113
3Yelena SkalozubovaRussia0 1113
4Maris TuvikeneEstonia000 112
5Oxana SorokinaRussia0000 11
6NosovskayaRussia00000 0


Final standings:

1. Lebedeva
2. Gross
3. Leshukova
4. Tarasova
5. Erenberg
6. Sokolova
7. Rauk
8. Mikhailova
9. Melnikova
10-11. Timokhina
10-11. Skalozubova
12. Tuvikene
13. Sorokina
14. Nosovskaya