Tournaments

Swedish Open Team Championship  |  Games (77)
Sweden, Stockholm, November 2017 (11-18 - 11-19), Soosyrv-8 rule

Results of Swedish Team championship, 7 rounds, Italian system, time control 30 min+15 sec (in beginners gomoku match of 4 games with 10 min+ 2 sec)

Results of Swedish Team championship, 7 rounds, Italian system, time control 30 min+15 sec (in beginners gomoku match of 4 games with 10 min+ 2 sec)

1  EST-1,      17.0   10:3.0  6:2.0  3:3.0  2:2.0  4:3.0  2:2.0  3:2.0
2  Stockholm,  13.5   9:3.0  4:1.5  6:3.0  1:1.0  3:2.0  1:1.0  4:2.0
3  Poduga,     12.5   5:2.5  7:3.0  1:0.0  6:2.0  2:1.0 10:3.0  1:1.0
4  EST-2,      12.5   12:3.0  2:1.5  7:2.0 10:3.0  1:0.0  5:2.0  2:1.0
5  EST-Czech,  12.5   3:.5   9:2.0  8:3.0  7:2.0  8:2.0  4:1.0  7:2.0
6  Jönköping,  11.0   8:3.0  1:1.0  2:0.0  3:1.0 10:1.0  9:2.0 10:3.0
7  EST-3,      11.0   11:3.0  3:0.0  4:1.0  5:1.0  9:2.0  8:3.0  5:1.0
8  EST-5,      10.0   6:0.0 11:3.0  5:0.0 12:3.0  5:1.0  7:0.0 11:3.0
9  EST-4,      9.0     2:0.0  5:1.0 10:0.0 11:3.0  7:1.0  6:1.0 12:3.0
10 EST-6,      7.5   1:0.0 12:2.5  9:3.0  4:0.0  6:2.0  3:0.0  6:0.0
11 EST-8,      6.0     7:0.0  8:0.0 12:1.5  9:0.0 12:2.0 12:2.5  8:0.0
12 EST-7,      3.5     4:0.0 10:.5  11:1.5  8:0.0 11:1.0 11:.5   9:0.0

Teams:
EST-1 – Timo Ilu, Kuno Kolk, Tauri Purk
Stockholm – Stefan Karlsson, Björn Eriksson, Irene Karlsson, Janne Fanell
Poduga – Denis Fedotov, Irina Metreveli, Nikita Diachkov, Eric Muugamäe
EST-2 – Georg-Romet Topkin, Brenet Rahumägi, Argo Lillemaa)
EST-Czech – Pavlina Brdkova, Madli Mirme, Magnus Murumaa
Jönköping – Peter Jonsson, Bengt Nyberg, Adam Florentzon
EST-3 – Sander Piik, Markus Ikla, Karl-Mattias Moor
EST-5 – Kirke Koni, Anna-Brigita Topkin, Liisa Maria Kõllo
EST-4 – Mart Narva, Regina Narva, Jaan Oskar Narva
EST-6 – Oskar Pukk, Rauno Lääne, Kaspar Jakobsoo
EST-8 – Oliver Ilu, Laura Karlsson, Sander Karlsson, Kristiina Jürman
EST-7 – Andres Juht, Paul Johann Mere, Triinu Tamm, Maie Põiklik

Results by rounds:
1.round

1 Poduga,  EST-Czech,  (7) 2.5-0.5  (Fedotov-Brdkova 1:0, swap 2, Metreveli-Mirme 0.5:0.5, Diachkov-Murumaa 1:0)
EST-4(Narvad), - Stockholm,  0-3 (Mart-Stefan, Regina – Björn, Jaan Oskar – Irene 0-1)
Jönköping,  (3) EST-5(Girls),  3-0 (Peter-Kirke 1-0, Bengt-Anna 1-0, Adam-Liisa 3-1)
4 EST-6 (Oskar, Rauno, Kaspar,  - EST-1(Timo), 0-3 (Oskar-Timo 0-1, Rauno-Kuno 0-1, Kaspar-Tauri 0-4)
  EST-2 - EST-7(Maie),  Georg-Andres; Brenet-Paul, Argo-Triinu 4-0
  EST-8(Krissu) EST-3(Piik),  Oliver – Sander P, Laura – Markus 0-4, SanderK – Karl-M 1-3)

2. round
1 Stockholm,     [3.0]     :     EST-2(Brenet),              [3.0] 1.5-1,5 (Stefan-Georg 1:0, Björn- Brenet 0:1, Irene-Argo 0.5-0.5)
2 EST-1(Timo),   [3.0]     :     Jönköping,                  [3.0] 2:1 (Timo-Peter 1:0, Kuno-Bengt 0-1, Tauri-Adam 1:0)
3 EST-3(Piik),   [3.0]     :     Poduga,                     [2.5] 0-3 (Sander-Denis; Markus-Irina; Karl-Nikita 0-1)
4 EST-Czech,     [.5]      :     EST-4(Narvad),              [0.0]  2-1 ( Pavlina-Mart 1-0 (gswap), Madli-Regina 1-0, Magnus – Jaan Oskar 0-1)
5 EST-5(Girls),  [0.0]     :     EST-8(Krissu, Laura, Sander,  [0.0]  4-0,4-0, 3-1
6 EST-7(Maie),   [0.0]     :     EST-6(Oskar, Rauno, Kaspa,  [0.0] 2-2, 0-4,0-4

3. round
1 Poduga- EST-1   0:3 (Denis-Timo; Irina-Kuno; Nikita-Tauri )
2 Jönköping – Stockholm   0:3, Peter-Stefan; Bengt-Björn, Adam-Irene
3 EST-2 -EST-3    2:1 Georg-Sander 1:0, Brenet-Markus 0-1, Argo-Karl 1:0
4 EST-Czech - EST-5   3:0 Pavlina-Kirke gswap 1:0, Madli-Anna 1:0, Magnus-Liisa 4:0
5 EST-4  - EST-6   0-3 Mart-Oskar; Regina-Rauno; 0-1, Jaan Oskar – Kaspar 1,5-2,5
6 EST-8 - EST-7(Maie), [.5] 1.5-1.5, Oliver-Andres 2-2, Laura-Paul 2-2, Sander-Triinu 2-2

4. round

1 EST-1 -  Stockholm  2-1 (Timo-Stefan 1-0, Kuno-Björn 0-1, Tauri-Irene 1:0)
2 EST-6 - EST-2   0:3 (Oskar-Georg 0-1; Brenet-Rauno 1-0; Kaspar-Argo 0:4
3 Jönköping – Poduga 1-2 (Peter-Denis 1-0, Bengt-Irina 0-1, Adam-Nikita 0-1)
4 EST-3  - EST-Czech 1:2 (Sander-Pavlina gswap 0:1, Markus – Madli 1:0, Karl-M – Magnus 0-1)
5 EST-5  - EST-7  3:0 (Kirke-Andres; Anna-Paul; Liisa-Maie 4-0)
6 EST-4 - EST-8 3:0 Mart-Oliver 4-0, Regina-Laura 3-1; Jaan Oskar-Sander 4-0)

5. round

1 EST-2 - EST-1 0:3 (Georg-Timo; Brenet-Kuno; Argo-Tauri)
2 Stockholm – Poduga  2-1 Stefan-Denis 1:0, Björn – Irina 1:0, Janne- Nikita 0-1
3 EST-Czech - EST-5  2:1 Pavlina – Liisa 4-0, Madli – Kirke 0-1, Magnus – Anna 1-0
4 EST-6 - Jönköping  2-1(Oskar-Peter 1:0, Rauno-Bengt 1:0, Kaspar-Adam 3-1)
5 EST-3(Piik - EST-4  2:1 (Sander-Mart, Markus-Regina, Karl-Jaan Oskar)
6 EST-7 - EST-8  1:2 (Andres – Sander 3-1; Paul –Oliver 1:3, Triinu – Kristiina 1:3)

6. round

EST1-Stockholm 2-1 (Timo-Janne 0-1 , Kuno-Stefan 1:0, Tauri-Björn 1:0)
2 EST-2 - EST-Czech 2:1 (Georg-Pavlina 1:0gswap Brenet-Madli 0-1, Argo-Magnus 1:0)
3 PodugaEST-6  3:0 (Denis-Oskar 1:0, Irina- Rauno, Eric-Kaspar 4-0)
4 EST-5(Girls) - EST-3 3:0 (Sander-Kirke 1:0, Markus-Anna 1:0, Karl-Liisa 3,5-0.5
5 Jönköping - EST-4 2:1 (Peter-Mart 1:0, Bengt-Regina 1:0, Adam-Jaan Oskar 0-1)
6 EST-8 - EST-7  2,5:0,5 (Krissu-Andres 3.1, Sander-Paul 2-2, Oliver-Maie 3:1)


7. round

1. Poduga - EST-1   1-2 (Denis – Tauri 1:0, Timo-Irina 1:0, Kuno – Nikita 1-0)
2. Stockholm - EST-2  2:1 (Stefan – Argo 1:0, Georg-Björn 1-0, Irene-Brenet 1:0)
3. EST-Czech EST-3 2:1 (Pavlina – Karl gswap 1-0, Madli-Sander 1:0, Magnus-Markus 0:1)
4 EST-6 - Jönköping, [8.0] 0:3 (Oskar –Adam 0-1, Rauno-Peter 0-1, Kaspar – Bengt 0:4)
5 EST-5 - EST-8 - 3:0 (Kirke-Sander 3-1, Anna-Oliver 4-0, Liisa-Laura 4-0)
6 EST-7 - EST-4  0:3 (Andres-Mart 0-4, Paul-Regina 1:3, Triinu-Jaan Oskar 0-4)

Some individual results :

1. table – Timo 6, Stefan, Pavlina and Georg 5 points
2. table – Markus 6, Kuno 5, Madli 4,5
3. table – Tauri 6,



Playing place: Rosengatan 1, KFUM
Time control 35+10, Soosyrv-8/for beginners Taraguchi/gomoku
Teams consisted of 3 main+ 1 reserve player
Organiser's contact: Irene & Stefan Karlsson 08-531
84136, skire@comhem.se
Tournament fee: 40 SEK per adult, 10 SEK per children (for forreigners, swedish players pay extra)