Tournaments

Team European Championship  |  Photos (12)  |  Games (256)
Russia, Saint Petersburg, April 1994 (04-30 - 05-06), RIF rule

The playing system of the Championship was following: All teams were divided into two semifinal groups, 7 teams in each. The 4 best teams from each group qualified to the main final (decides places 1-8) and the rest of the teams qualified to "small final" (decides places 9-14). The results of semifinal matches between the teams who played in the same final group were automatically transferred to the finals.

The Finals (places 1-8):

PlParticipantCountry12345678Pts
1International United Team (Meritee, Tuvikene, Gulyayev, Segal)Estonia/Ukraine 233322319
2Center (Ilyin, Peskov, Kabanov, Pavinich, Maltsev)Russia1 31223316
3Moscow-1 (Sinyov, Kozhin, Bobkov, Milevsky, Nikonov)Russia11 3233316
4Sweden (Karlsson, Gardstrom, Johannesson, Holgersson)Sweden121 133315
5St Petersburg (Alexandrov, Semyonov, Moiseyev, Mishin, Salnikov)Russia1223 22113
6East (Mikhailov N, Dvoeglazov, Kolesnikov, Sakhapov, Khramov)Russia/Uzbekistan21112 2211
7Armenia (Stepanyan, Voskanyan, Grigoryan, Babayan, Poghosyan)Armenia11122 311
8Moscow-2 (Filippov, Fedorkin, Golosov, Smirnov)Russia1122 8


The Finals (places 9-14):

PlParticipantCountry123456Pts
1North (Filinov, Gorshenkov, Skuridin, Metreveli)Russia 3333417
2Tyumen (Litvinenko, Lomakin, Pushkariov, Abilkenov,  Kurkuchekov)Russia 224211
3St Petersburg-2 (Yaroslavtsev, Nyrkov, Klimashin, Arefyev, Salnikova)Russia2 1228
4Rybinsk (Taiblin, Radzevelyuk, Volkov, Vinogradov, Nikonova)Russia113 0*38
5CIS ** (Degtyar, Hovanesyan, Saroyan, Deineko, Ses)Brs / Arm / Rus013* 27
6Azerbaijan (Eybatov, Dzainukov, Zulfugarov, Safaraliyev)Azerbaijan02111 6


* One game in the match CIS vs Rybinsk was not played and both teams got 0 points for that game.

** The full name of team CIS was "Commonwealth of Independent States", consisting of players from Belarus, Armenia and Russia.


Semifinal group A:

PlParticipantCountry1234567Pts
1CenterRussia 33224418
2Moscow-1Russia1 3343418
3ArmeniaArmenia11 234314
4EastRus / Uzb112 13312
5NorthRussia2012 3312
6RybinskRussia0011 24
7St Petersburg-2Russia0012 4


Semifinal group B:

PlParticipantCountry1234567Pts
1International United TeamEst / Ukr 33344421
2St PetersburgRussia1 3132415
3SwedenSweden11 334315
4Moscow-2Russia21 34314
5TyumenRussia011 248
6AzerbaijanAzerbaijan01002 15
7CISBrs / Arm / Rus001102 4